Jaký byl rok 2019?

Karel Dytrych
13 min readDec 30, 2019

Začnu od konce. Při dopisování rekapitulace sedím na gauči v Ubudském OtoKafe a užívám si zdejší počasí, šílenou dopravu, nejmilejší lidi na planetě, neuvěřitelnou jógu, boží jídlo a všechno co Bali nabízí. Za poslední dny jsem si zkusil připravit rýžové pole, poznal dobrý tucet lidí, uvařil večeři spolu s místní rodinou, a řadu věcí, které žádná cestovka nenabízí. Původně jsem shrnutí roku psát nechtěl, ale po přečtení shrnutí 2018 vím, že za rok si budu chtít přečíst zase to letošní. Co se dá dělat. Ještě že je let Amsterodam—Bali tak dlouhý. V Boeingu moje psaní a vzpomínání začíná.

Pamatujete ještě jaké to bylo na lyžáku se školou? Já si to připomněl hned nazačátku 2019. Vaše liga se totiž rozhodla jeden takový uspořádat. Ve zkratce 4 dny sportu, zábavy, soutěží, běžkování a sportu. Byl to super kick-off roku a takové vlastně prodloužené vánoce.

Běžkování mě tam chytlo natolik, že jsem si o týden později vyběžkoval na Benecku zápal plic. Blbé oblečení, přeceněné síly a hlavně jsem to léčil po cestách do Brna, školeních až definitivně po Reshoperu mi řekla paní na plicním ať se nedivím že mi je tak blbě, když mám zápal plic. Byl to takový reminder, že i když jsem nebyl dlouho nemocný, tak imunita není všemocná. Jsem idiot a měl jsem zbytečný antibiotika. V lednu byla ještě boží konference osobní růst v Lucerně, kde jsem o přestávkách natáčel podcast na pódiu. Super zážitek pro mě i návštěvníky.

V únoru jsem měl zajímavou brigádu — být šatnářem na Wordcampu. Byla to vlastně forma partnerství, která se ukázala být zajímavá, vtipná a hlavně efektivní. Takže win-win-win. Do řeči se totiž můžete dát s každým jedním člověkem, pobavit ho, a došlo i na ukazování Freela nebo natáčení podcastu ze šatny. Kromě šatnáře jsem byl i za dje. Což lidi ve frontě ocenili.

Březen mě ovlivnil po zbytek roku nejvíce. Dospěl jsem k rozhodnutí, že chci vystoupit z vlaku, který jel už 9 let. Rozchod. Jestli jsem někdy prožil nejhorší noc v životě tak to byla zaručeně tahle. Hned potom jsem odjel na pár dní k Honzovi do Sezemic na něco jako Freelo hackathon.

Řešili jsme strategii, budoucnost a otázku pricingu, který potřebujeme už více než rok změnit zlepšit. Nemáme tarif pro větší firmy, pro které jsme nechutně levní a zároveň nemáme některé enterprise funkce, které by na druhou stranu ocenili. Během školení v Ergo pojišťovně, Kärcheru nebo Bushmanu jsem udiveným tvářím vysvětloval jak je to možné, že budou za celou firmu platit doslova jen pár stovek měsíčně. 🤷‍♂️

Někdy tou dobou změnilo Trello pricing tak, že většina uživatelů bude muset postupně platit cca $10 za uživatele. Tak jsme si řekli, že je vhodný čas udělat import nástěnek na klik. Což se ukázalo jako výborné rozhodnutí. Trello je teď nejčastější nástroj, z kterého k nám přechází uživatelé, když mění nástroj. Důvodem bývá snažší komunikace, podpora procesů nebo práce s úkoly napříč projekty.

Jaro…

Koncem března jsme měli stánek na dalším veletrhu — na Czech Online Expu. Často dostávám otázku jestli se takový stánek vyplatí a na kolik to tak vyjde. Odpověď je: to záleží. My se vždy snažíme o návratnost investice a dobrý poměr cena/výkon. Což v našem podání znamená vzít 2 barové stolky, roll-up, rumy, offline freela a nějaké srandičky okolo. Třeba kapitánský outfit s pirátskými klobouky. Takže vzbudíme zájem, snažíme se lidi pobavit a tak. Na lidi se snažíme brát kontakty a pak pro ně uspořádat třeba webinář a tak nějak to dotáhnout. Byli jsme překvapení, kolik za nám proudilo lidí. Hned naproti měl stánek Ecomail, takže se z našich stánků stala neoficiální afterparty. Stejně jako na Wordcampu se hodil Beoplay reproduktor a vyladěný playlist. Na druhou stranu jsem viděl i stánky kam moc lidí nepřišlo… i když na pohled byly hezčí než ten náš stolek s roll-upem.

V Dubnu mi udělal radost Jindra Fáborský, když mě pozval na natočení kurzu pro Digisemestr o SaaS marketingu. První co se mi vybaví když si vzpomenu na Jindru je kvalita, kvalita obsahu. Ještě větší radost mi udělal jeho kolega Roman, když mi poslal jeho hodnocení koncem roku. Během roku se digisemestr rozrostl o další videa, které vám doporučuju shlédnout.

Když se vám propojí práce, osobní život, zábava, přátelé, online a offline. Tak se stane něco jako Kapitánský výklus s Karlem realitou. Pro mě to byl jeden z nejlepších zážitků roku. Abych to vysvětlil. Na Freelo narozeniny jsem jako jednu z cen zdravé tomboly věnoval “výklus s Karlem”.

Původně jsem myslel, že se proběhnu s někým ve dvou a pokecáme u toho o zdravém sportování, ale cenu vyhrál Martin Vachata z Fotoškody, kterému přišla škoda abychom běželi sami… tak jsem udělal event, kam dorazilo plno super lidí. Hlavně teda díky e-Legalu, který tam měl teambuilding 😀

V riegráčích jsem zamluvil ovál, šatny a The Tavern. Připravil jsem seznamovačku, rozcvičku, výběh a společný workout, kterému velela Andy Pavelcová. Já ji tenkrát neznal, ale říkalo se o ní, že je v tom dobrá. 🤷‍♂️ Kdybych věděl kolik má práce ta mladá influencerka, že má na svědomí tenhle fabulous projekt, tak jí snad ani neříkám. Každopádně. Byla sranda, jóga smíchu, kankán a myslím, že nikdo účasti nelitoval. S Andy jsme koncem roku natočili nejpozitivnější podcast roku. Jeden z feedbacků byl, že se u toho nedá usnout. 🤷‍♂️😀

Karel v květnovém Reflexu… Překvapilo mě kolik lidí si toho všimlo a poslalo vyfocenou stránku… #dopamin i když šlo jen o malý sloupek.

Na druhém Kolínském Barcampu jsem přednášel o podpalubí podcastu Z Podpalubí. Na slajdech nechyběla ani naked-jógová kobra. Kromě toho jsem pomáhal při závěrečné rumové degustaci.

Rumování mě chytlo tak, že jsem o týden později během Restaurantday v Nymburce naladil rumový stánek, jehož výtěžek šel na dobrou věc. ❤️ Vlastně celý rok jsem se snažil víc než kdy dřív dělat dobré skutky. Skvělý pocit. #truedopamin Když jsem u těch dobrých skutků tak někdy v květnu jsem začal dobrovolničit pro Člověka v tísni projektové řízení. Za odměnu mi věnoval hodinku Šimon Pánek v podcastu. Mimochodem pro člověka dělají úplně boží lidi. Obratem jsem se přidal i do klubu přátel. Přidejte se taky.

V Květnu se konal SupportDay, kde hned v několika přednáškách zaznělo Freelo. #zasedopamin

Květen jsem uzavřel podcastem s Petrem Šimůnkem z Forbesu. Je to super chlapík.

Léto…

V červnu jsem zjistil, že nejsem takový nemehlo na Acroyogu. Jen trochunemehlo a umím dělat přímka základnu.

Freelo dostalo do vínku řadu super věcí jako štítky, priority, možnost upozornění na úkoly a řadu dalších hodně poptávaných funkcí. Červen jsem zakončil SaaSkařskou fuckup night, kterou mě nechali zase jednou uspořádat v STRV. Na akci se přihlásilo 222 lidí, 150+ dorazilo. Taky jsem se rozhoupal a koupil letenky na Bali abych měl dobrodružství na konec roku.

Celý červenec jsem trávil v Las Palmas. Popáté v řadě. Byl jsem tam sám, tak jsem se dostal do výborné formy. Denně 1–2 km plavání, 5 km běhání, cvičení a do toho ještě plno chůze, box a surf. Měl jsem tam apartmán se skvělou terasou, na které jsme točili třeba podcast s Pavlem Minářem, který tam byl ve stejnou dobu. Měl jsem tam taky super paní domácí, která mi dávala lekce ze španělské kultury… #relax #manana a vzala mě na pár výletů s jejími přáteli. Potvrdil jsem si tam definitivně, že jsem surfařské kopyto a oblíbil si paellu a naučil se vařit všemožný mořský věci.

Z Las Palmas jsem zamířil na týden do Barcelony… a to město jsem si úplně zamiloval. Jídlo, kouzelné uličky, spousta chůze, kopce okolo, pláž. V letadle jsem vyčaroval přihlášku na tříměsíční pobyt v New Yorku od Czechinvestu na jaro 2020. Přemýšlel jsem o tom akceleračním programu už dlouho. Beru to jako takový závaznější krok k naší expanzi. Zázraky nečekám.

Z Barcelony rovnou do Bratislavy… na nejvíc narvané Freelo školení z celého roku. V Bratislavě jsem si udělal ještě takový turistický půlden a stihnul jsem natočit i video pro E-commerce bridge.

Celé léto jsem dával dohromady veřejnou databázi checklistů, šablon a postupů českých profíků a firem. Ty jsou teď integrované ve Freelu a pro lidi je to skvělá inspirace k jejich práci. Chvilku po nás něco podobného udělalo i Trello, tak můžeme vtipkovat, že nás kopírují.

Na podzim jsme začali dělat řadu úprav na serverech Freela a takové ty vnitřnosti… pro mě to byla řada probdělých nocí, které bohužel neumím dospat jindy. Postupně ale zlepšujeme celou infrastrukturu abychom se časem nebáli i velké změny dělat přes poledne.

Před létem jsme se rozloučili s naším Freelo supportem. Skončili naráz obě kolegyně. Což jsme si sice trochu zavařili, ale nemělo smysl držet pohromadě něco co nefungovalo a spokojenost nebyla na žádné straně. Zase se potvrdilo takové to, že nemá smysl dávat druhé šance atd. Trochu jsme se dovzdělali v HR a prvního září spolu s odjezdem do Chorvatska na další Freelo hackathon nastoupila kolegyně Káťa. První pracovní den trávit cestou k moři. No řekněte kdo tohle má. V Chorvatsku jsme zase společně vytvořili skvělé věci, sportovali, vařili a výletili. Doporočuju. Během hackathonu, jsem taky už podruhé odmítl naší druhou posilu Karolínu. Naštěstí byla neodbytná, takže po několika e-mailech dostala testovací zadání, které zpracovala nejlíp ze všech lidí co se k nám kdy hlásili. Já si vysypal popel na hlavu a pozval ji na pohovor… Jsem fakt rád, že se nedala odbýt protože do týmu skvěle zapadla a odvádí výbornou práci.

Rád bych vyzdvihnul školení a materiály k náboru lidí od Performia.cz. Fakt nám to pomohlo.

Podzim…

Čtvrtinu září jsem ztrávil na akcích v Lucerně. Z komfortní zóny jsem vystoupil jako moderátor Webexpa. Bylo to těžší i náročnější než jsem čekal. Angličtina, celý den se nehnout ze sálu, nenudit, uvést lidi zajímavě, donutit speakery udělat breakdance, rozcvičit publikum před healtcare and tech přednáškou atd. Mimo moderování jsem měl na starost i AlcoExpo v rámci afterparty s kamarádem Jakubem Macurou. Bavit lidi mě prostě baví… 🤷‍♂️ V Lucerně jsem byl na dalších akcích s Freelo stánkem jako třeba na Jak budovat lovebrand od Growjobu, který dělá fakt super akce.

V září jsem se stal hostem Proudly podcastu.

A taky jsem byl nesmírně proud, že si mě Dan Gamrot vybral do jeho Focus podcastu. Bavili jsme se o zavádění nástrojů do firem, o čemž zrovna něco vím… Mrkněte.

Během září u mě uzrála i myšlenka natáčet Freelo.tv… Koukat přes rameno profíkům screensharingem na jejich postupy a aplikace, díky kterým jsou produktivní. Mrkněte třeba na díl právě s Danem. Práce s videem je úplně jinej level náročnosti oproti podcastům.

Říjen byl plný akcí a cestování. Freelo školení v Ostravě, akce pro členy Impact Hubu v Brně a Ostravě, Barcamp Brno, …

Mimochodem, reakce lidí na mou přednášku o zdraví mě motivovali k udělání takového checklistíku

Díky mému přístupu k bookování jízdenek a hotelů jsem si užil plno netradičních zážitků, mezi které patřila i noc ve Wellness hotelu v Brně na čtyřlůžkovém pokoji, kde spalo asi 8 lidí, u kterých cítíte že byste s nimi radši noc netrávili. Ráno jsem tam spočítal všechny orgány a bez svrabu a neštovic vyrazil přednášet. Z Ostravy jsem pro změnu jel se šampaňským posledním a nejdražším místem ve vlaku.

Někdy v říjnu jsme aktualizovali reference na hostingu. Upřímně, když jsem viděl pohromadě odpovědi všech firem, které souhlasili s publikováním, tak mě to fakt zahřálo.

Ještě o něco dřív nám Jakub Vrána udělal recenzi sám od sebe. Vtipné je, že jsem ho o ní žádal asi o 8 let dřív? To se samozřejmě nestalo. Jakub si na to vzpomněl a ten email mi přeposlal. :-)

Důvod proč nám všichni tihle důvěřují, je super péče, automatizace, pohodlí, bezpečnost a stabilita. Prostě to funguje. Zároveň máme tolik co zlepšovat. Na hostingu se nám letos podařila spousta věcí . Jako jedni z prvních jsme začali instalovat Debian Buster odladěný pro naše VPS Centrum a hned od prvního dne, kdy vyšel. Také nám vyšel vstříc Letsencrypt, díky čemuž nám funguje všude a všechno s certifikátem, který nevyhazuje nikomu žádnou hlášku. Taky jsme spustili kreditovaný systém, zlepšili ten provizní, vyladili kontakty a fakturaci, zákaznické centrum a prostě všechno. Dali jsme dohromady mega článek o zrychlení webu, který se skvěle šíří a každý si v něm najde to svoje.

Zima…

Od listopadu jsem mezi sportování zařadil pravidelně bazén. Marek Čevelíček mi pomohl zařídit multisportku 🙏 takže jsem byl skoro třikrát týdně v bazénu a sauně. Nebude to jenom tím, ale rýmička se mi až do konce roku vyhýbala obloukem. Doporučuju. Jen nechápu proč jsem si jí sakra nesehnal dřív.

Svátek jsem 4. listopadu oslavil uspořádáním 4. SaaSkařů. Marie ze Slevomatu nás nechala tentokrát u nich řešit Integrace, API a propojení služeb. Mě to hlavně připomnělo důležitost propojení různých aplikací. I díky tomuto večeru, jsme zamíchali prioritami ve Freelu. Začal jsem také dělat mastermindy “SaaS talks”. Díky tomu jsme vymysleli s Fakturoidem jeden společný projekt na příští rok. Budeme trochu pomáhat začínajícím podnikatelům a projektům. Sami víme jak je to těžké… Už aby to bylo venku.

Na Freelo školení jsem přivítal Honzu Kvasničku a Pavla Ungra. Trochu jsem měl vítr, když tam budou takoví poweruseři jak to půjde… ale bylo to super a kluci se snad i něco naučili. Na podzim jsem onboardoval do Freela ještě hromadu dalších super týmů jako KetoDiet, Eomail nebo Volvo.

Den plný dopaminu pro mě byl workshop v Creative Docku, kde chtěli nahradit Asanu a Toggle Freelem. Celou dobu se ozývalo od lidí “ježíš to je super”, “to jste vymysleli tak dobře” atd. Pro mě to bylo nepopsatelný. Hlavně od lidí, kteří startují projekty, vybírají kvalitu a jsou nároční. Muy bien.

Jako každý listopad přišel čas na Freelo narozeniny. Už čtvrté. Slavili jsme s další cca stovkou milých lidí v Node 5. Bojoval jsem s ukočírováním “nízkého” budgetu a vnitřním přáním nezapomenutelné akce. Finance jsme trochu tlačili tím, že jsme si velkou část cateringu pořešili sami. Chlebíčky od Antonína nakonec stejně všem mega chutnali. Doplnili jsme to Rohlíkem a cateringem od Sklizeno. Čepovali jsme vinohradskou 11 a hromadu rumů. Jsem fakt rád jakou komunitu přátel, podporovatelů, uživatelů kolem sebe máme. Řada z nich přinesla i dárky. A ani počtvrté nechyběl Honza Čech z České Třebové ❤️

Z narozenin jsme jeli rovnou na Ostravský Barcamp, kde jsme měli stánek. S Honzou jsme byli doslova na roztrhání. Plno bylo i na přednášce 32 tipů k organizaci práce a projektovému řízení. Shopsys sál shodou okolností moderovala projektová manažerka Petra, tak jsem tiše doufal, že se mi tam nevysměje.

Každopádně na celém Barcampu byla nejlepší cesta tam. V Praze jsem vlezl do kupé, kde byl osmdesátiletý profesor Jarek. Plánoval jsem pracovat, ale celé 3 hodiny jsme se jen bavili a smáli. Nejdříve jen my dva, postupně celé kupé. Vyprávění, životní moudra ale i vtipy. Boží. Až mi jednou bude tolik co jemu, tak chci mít taky tolik energie, vtipu i důvtipu. Na Svinově jsme mu ještě pomohli s kufrem a cestou na tramvaj.

V Prosinci už jsem toho moc nestihnul. Alespoň teda pracovně. Motivoval jsem studenty v Ústí na UJEPu takovou přednáškou o mých fuckupech od univerzity až dodnes. Letos jsem přednášel i na alma mater v Pardubicích. 💙 Před odletem na Bali jsem stihnul navštívit Think tank Na volné noze s Petrem Márou o osobním brandingu a natočit výborný podcast s Martinem Vasquezem o radikální upřímnosti a otevřenosti. Je naplánovaný na druhého ledna. Rozhodně si to pusťte.

Jestli jsem vás za ten rok 2019 někoho pomohl změnit, posunout, inspirovat dejte mi vědět, budu mít radost…

Pár knih, na které si vzpomenu bez otevírání Kindlu nebo Audiotéky

7 principů spokojeného manželství

To jsem četl v Las Palmas, a myslím, že to je super čtení i pro ty, kteří jsou spokojeni ve vztahu nebo i v manželství. Je tam řada cvičení… a celá kniha se snaží být evidence besed. Založená na základě pozorování stovky párů. Dr Gottman, autor knihy, s 90% přesností umí poznat, který pár spolu vydrží a který se rozpadne. Sám jsem si tam našel několik komunikačních fuckupů, které si o sobě teď uvědomuju.

Hard things about hard things

Příběh Bena Horowitze o zakládání, provozování, prodeji, nákupu a řízení technologických firem. Otevřeně popsal všechny své těžké chvíle a minuty od krachu.

Na volné noze

Tohle mi proběhlo audiotékou hned z kraje roku. I když freelancer nejsem, tak není na škodu si ty principy poslechnout. Kniha se poslouchala skvěle. U řady věcí jsem si říkal, hmm škoda že jsem si k tomu musel dojít sám… Řada kapitol je aplikovatelná i na agenturní byznys. Vyjednávání, cenotvorba.

Faktomluva

Na Hanse Roslinga si vzpomenu vždy, když slyším nebo vidím nějakou špatnou zprávu, senzaci a tak podobně. Není to s náma tak špatný. Svět je za poslední roky lepší místo. Zároveň jsem s pokorou vděčný za místo na světě kam jsem se narodil. Snad nějak fixnem i tu změnu klimatu.

Hluboká práce

Tuhle knihu doporučuju vždy na školení. Blikne mi hlavou pokaždé, když mě něco vyruší od práce. Při zbytečném přepínání kontextu a tak. Myslím, že si v ní každý něco najde. Obzvlášť v kapitole o e-mailech nebo sociálních sítích.

Labyrint pohybu

Tohle jsem si dal v audiu. Je to vlastně taková série otázek a odpovědí. Dost to připomíná klasický podcast a je zajímavé poslechnout si o souvislostech v rámci lidského těla. Třeba to jak se špatné dýchání nebo postura těla projeví problémem na druhém konci těla.

Já jsem Zlatan Ibrahimovič

Biografie mám nejradši. Příběh i poučení v jednom balení. Nejdřív mě to moc nebavilo, ale po dvou kapitolách jsem se od Zlatana nemohl odtrhnout.

Mějte všichni skvělý rok 2020.

--

--