Plodný rok 2021

Vánoce mi symbolizují nejnebezpečnější část roku. Vloni jsme utíkali mexickou džunglí vstříc záchraně a letos řádil koronavirus. Cestou za rodinou jsme si udělali s přítelkyní pro jistotu antigen, a on vyšel pozitivní. Málem jsme dovezli ten nejhorší možný dárek…

A jaký byl celkově rok 2021?

Clubhouse

Btw používá Clubhouse ještě někdo?

Instagram

Neseda

Skoro po roce jsem za ní rád. Ale také jsem rád, že mám doma i alternativu v podobě klasiky. Někdy se prostě člověk potřebuje rozkydnout a tvořit. Za sebe bych Nesedu nedoporučil lidem bez výškově nastavitelného stolu. Obvykle s každou změnou polohy měním i výšku stolu.

Přemýšlel jsem také o chodícím páse pod stůl. A do budoucna bych to někdy ještě vyzkoušet chtěl.

V Březnu jsme si střihli pro Freelo takové první „reklamní video“. Zahrál jsem si „Kchárla Foxe“. Parodovali jsme něco děsného, takže kdyby to tak i dopadlo, , tak to alespoň mohlo vypadat, že to byl náš záměr. Spoustu lidí pobavilo a k přihlédnutí cena/výkon to bylo hodně dobré.

Las Palmas

Hrávali jsme Padel na pláži s Robertem Vlachem a Honzou Čápem z Braiins. A potkávali plno dalších super lidí z čech. Hlavně v relativně nové café Regina na promenádě.

Letos jsme doslova prošli ostrov křížem krážem. Nejlepší hike byl od moře z Agaete do Artenary. Asi 22 km, 1,5 km stoupání a hodně sluníčka.

Další super hike byl okolo Roque Nublo Tejedou. Vlastně skoro kdekoliv.

Na střeše našeho Airbnb jsme také natočili Freelo.TV s Robertem Vlachem. Několik dní po sobě jsem chodil na střechu pozorovat kudy a jak svítí slunce abych to správně načasoval. Nakonec se natáčení malinko zdrželo a protáhlo, takže jsem měl posledních 15 minut rozhovoru pocit, že mi někdo ojíždí obličej letlampou. Výsledek stojí za to.

Z Las Palmas jsem moderoval a vysílal i online meetup SaaSkaři a Productboard. Vtipné bylo, že mi Martin (VP of product) z Productboardu nejprve psal, že to bohužel asi neklapne, protože je na Kanárech…

S Martinem jsme posnídali na jihu v krásném přístavu Mogán a bylo to skvělé nahlédnutí pod pokličku raketově rostoucího českého startupu.

Váš Hosting

Byl to pro nás skvělý impuls. Donutilo nás to velmi promptně zlepšit celou řadu prvků v celé infrastruktuře. Třeba zrychlit samotné instalace, aby měl klient připravených 100 serverů v řádu minut a nikoliv v řádu hodin. Nebo aby si klient mohl na server rovnou instalátorem nechat nahrát SSH klíče.

Dále jsme potřebovali udělat celou řadu operací hromadně. Protože úplně nechcete psát odpověď na podpoře: „Jasně, není problém reinstalovat server, stačí 7x kliknout v zákaznickém centru… a ve vašem případě krát sto“.

Těch vylepšení z pohledu UX a funkčnosti bylo hodně a s kolegou Lubošem jsme většinu z nich zvládli během takového neplánovaného týdenního hackathonu. Ono ne všechno bylo potřeba, ale „prostě nás to chytlo“, tak jsme museli zlepšovat.

Také máme za letošek všechny servery v úplně nových racích, v novém datacentru s novými síťovými prvky.

A co budeme zlepšovat příští rok? Chceme rozjet servery připravené pro Node.js. A zákazníkům chceme dát nové zákaznické centrum.

Brainee akademie

Ten worklife balance mi pěkně naložil. Nejprve jsem si myslel, že to bude hračka. Pak jsem ale začal téma pitvat, hledat fakta, a koukat se na téma různýma očima. No a pak jsem začal děsně stresovat. Ještě jsem nenašel odvahu se na video podívat, tak mi kdyžtak napište jaké to bylo.

Věta, že na smrtelný posteli nikdo nelituje, že nepracoval víc mě už naštěstí v noci nebudí.

Bydlení 2.0

Jakmile mi hypotéku předschválili, tak jsme se pustili do vymýšlení domu na příštích pár desítek let. Z rychlé katalogové dřevostavby se to poměrně rychle změnilo na projekt na míru. Protože ten chce to a ta zas tohle… No a dohromady si navymýšleli saunu, fitko i kancelář… A to moc typových projektů nenabízelo.

Našli jsme bezva architekta Michala Míču, který nás provedl výběrem všeho možného i nemožného co projekt zahrnuje. Překládal naše nápady na odhadované ceny (škrtal naše nápady) a tak nějak převedl naše představy do vektorů a kót. Už jsem ho pro vás zaučil do Freela, takže neváhejte poptat.

Všem, kdo plánují čachry s bydlením doporučuju videa z pořadu Ladíme bydlení s Martinou. Tolik praktických tipů na minutu videa jinde nenajdete. Mimochodem s Martinou jsme kdysi točili podcast.

S těmi všemi změnami v ekonomice, nedostatkem materiálů a lidí nebo inflací nás pořádná „zábava“ teprve čeká.

Investice

No a jak jsem na to šel? Nejprve jsem přečetl pár knih (nejlepší byla Stát se investorem), poslechnul hodiny podcastů (Jak investovat, Youtube Ondřeje Koběrského a pak různé díly s Radovanem Vávrou), z toho všeho jsem si zvolil nějakou svou strategii. Následně jsem:

  1. Rozjel účty na Portu a Fondee abych měl benchmark jak si povede portfolio, o které se starají profesionálové. Nastavil jsem trvalý příkaz a zapomněl na to.
  2. Následně jsem začal kupovat přes Revolut jednotlivé akcie, které mi dávali smysl a trochu jsem pozoroval co se bude dít.
  3. Když jsem v tom řekněme uměl trochu více chodit, tak jsem přešel na Degiro, kde jsem v podstatě dokoupil ETF a nejlepší ověřené akcie z Revolutu. Jen jsem investoval v o řád vyšších částkách.
  4. Postupně jsem rozjel ještě eToro, kde zkouším automatizovaně kopírovat portfolio úspěšných investorů.

Rozhodně si nemyslím, že budu někdy schopen poznat třeba „kdy prodat“, takže ke všem těm investicím přistupuju jako k hromádkám „na důchod“. Ještě jednu věc, kterou jsem udělal je opakovaný nákup Bitcoinu a Etherea na Revolutu každou neděli za pár stovek. Kryptu totiž dlouhodobě věřím a nákupem za průměrnou cenu se snad nedá prodělat.

Jestli ještě neinvestujete, tak přestaňte číst hned teď a začněte. Ono v podstatě hned jak se člověk chytne, tak pak se tomu už automaticky věnuje. Zkuste alespoň to Portu.

K začátku léta patřila také tradiční e-commerce voda s Petrou Dolejšovou a posádkou Vyfakturuj.cz. Letos jsem povýšil na zadáka.

Nezapomenutelný byl také offline víkend s Petrem Krejčím. Petr organizuje takový sportovně-wellnessový víkend pro chlapy z byznysu, kterým při vstupu bere mobily. Fajn koncept.

Takhle nějak to vypadá na offline víkendech…

V létě jsme se ještě vrátili do Krumlova. Tentokrát ne kvůli Vltavě, ale za otáčivým hledištěm. Překvapilo mě, jak moc dobrý to bylo. Do venkovního divadla jsme přišli v pyžamu přes pole s botama od hlíny. Tak si Katy určitě představovala naše první společné divadlo.

Z Krumlova jsme zamířili rovnou do Švýcarska za kamarádkou Markétou. Nejvíc si mě získalo městečko Luzern. Mělo všechno. Staré uličky, věže s výhledem, skvělé restaurace, procházku kolem jezera a výhled na nedalekou horu. V ulicích byla ten den navíc atmosféra bojů Švýcarska na mistrovství něčeho ve fotbale.

Plánovali jsme každý den vylézt pořádnou horu. Po pár dnech v kopcích jsme převeleli poslední den už jenom do lázní.

Rebelové

Ale nakonec všechno vyšlo. Na „letní“ scéně jsem klepal 3 hodiny kosu, ale bylo to strašně skvělý. Byl jsem pyšnej.

A taky jsem jí konečně věřil, že je fakt herečka a jenom to nehraje :)

Chorvatsko

Mimo vyladěných kódu jsme natočili pár videí o firmě. Hlavně takové nenápadné náborové video. To nám ve finále sestříhal video kouzelník Michal Orsava, tak není divu, že mělo desítky tisíc organických shlédnutí napříč platformami. Také jsme natočili Freelo TV o tom, jak různí členové Freela pracují.

V Chorvatsku jsem se poprvé v životě projel na vodním skútru. V minulosti jsem si to už párkrát málem zkusil, ale nikdy mi to za to nestálo nebo jsem to bral jako zbytečný pálení benzínu nebo jsem jen neměl sparinga. Až teď. Musím říct, že jsem si to neuvěřitelně užil. Prosté blbnutí ve flow jako dítě. To jsem dlouho nezažil.

Konference

V druhé půlce září se po mnoha odkladech konalo Webexpo. S Petrou Dolejšovou jsme moderovali Cinema hall a abych toho neměl málo, tak jsem ještě přednášel o onboardingu uživatelů v SaaS. Ty měsíce bez přednášek a bez aktivního používání angličtiny mi na klidu nepřidávali. Nakonec snad dobrý. Stres level 1 000 000.

V září jsme také oslavili krásný milestone ve Freelu. Měli jsme k němu takovou interní tipovačku. Nejhorší tipující měl upéct dort pro posádku a na počest vítěze jsme slíbili všem oběd. Ten dort nakonec nevypadal jako tak dobrý nápad. Došlo totiž na cukrářské dovednosti našeho frontend vývojáře. No čekal jsem, že si dev tým udělá lepší analýzu databáze…

Následně proběhla taková naše neplánovaná PR vlna. O cestě Freela psali na Czechcrunchi, v E15 a pak ještě na pár dalších místech. Až mě trochu mrzelo, že se to najednou dělo den za dnem a trochu se to nerozprostřelo. Těšila mě hlavně radost z „úspěchu“ u lidí v týmu.

Doufám, že příští rok touhle dobou bude ke čtení něco o naší expanzi. Jsou to pro nás ty největší plány na 2022.

A jak se Freelu jinak dařilo? Mrkněte na Freelácké shrnutí roku.

Levné letenky nás zavedli také do Rigy. Vzpomínal jsem tam na předchozí návštěvu během Erasmu, a taky na „předchozí noc“. Nestává se mi často, že by mi cizí lidi u snídaně v hotelu gratulovali k tanečním dovednostem. Ale co už, žijeme len raz.

Můžeš podnikat

Smyslem Můžeš podnikat je motivovat studenty středních škol k podnikání pomocí vlastního příběhu. V mém případě je to teda spíše takovej materiál do fuckup nights, ale mělo to úspěch. Oproti začátku se na konci hlásila většina studentů , že by to chtěli taky zkusit. Ještě ten den mi paní učitelka přeposlala e-mail od jednoho studenta, z kterého jsem měl upřímnou radost.

Předpokládal jsem, že přednáška bude ve formě jednoduchého a jednotvárného výkladu z powerpointové prezentace, ale byl jsem mile zaskočen, jak to kluci podali. Oba kluci mi byli velice sympatičtí. Po dlouhé době jsem se u přednášky pobavil, skvělá atmosféra. Velký palec nahoru pro kluky!

Celé to odpoledne se studenty mě nabilo mimořádnou porcí energie.

Koncem roku jsem pak dostal jeden takovej nečekanej dárek. Takže jsem začal poslouchat pro změnu trochu jiný podcasty. A taky přišel čas pořídit trochu bezpečnější auto.

Tak mějte plodnej rok 2022…

--

--

Zakladatel Freelo.cz a Vas-Hosting.cz Zjednodušuji podnikání druhým. Natáčím podcast zpodpalubi.cz a organizuju SaaSkari.cz

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store